Γ΄Εθνική : Δεν άντεξε η Στυλίδα. Έχασε 1-4 από την Νίκη Βόλου

aos

Γ΄Εθνική : Δεν άντεξε η Στυλίδα .Έχασε 1-4 από την Νίκη Βόλου

Ένα ημίχρονο άντεξε η Στυλίδα κόντρα στην ΝΙΚΗ Βόλου (1-4) . Αν και αιφνιδίασε τον αντίπαλο της με το υπέροχο σε εκτέλεση γκολ του Βαρυπάτη στο 6΄λεπτο (1-0) , το γκολ που δέχθηκε στις ……«τραβηγμένες» καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45+) από το «πρόσωπο του αγώνα» τον Κέρι (1-1) σε αδράνεια της άμυνας της και μετά από φάση διαρκείας ήταν καθοριστικότατο στην εξέλιξη του αγώνα.

Στην επανάληψη η ομάδα της Νέας Ιωνίας – με την συμπαράσταση του κόσμου της , την ακολούθησαν στην Στυλίδα 400 οπαδοί της – έχοντας καλύτερη ψυχολογία, ποιότητα και εμπειρία στο παιχνίδι της επέβαλε τον ρυθμό της και σημείωσε ακόμη τρία γκολ , είχε δοκάρια και έφθασε σε μια δίκαιη νίκη.Η Στυλίδα , έστειλε όμως «μηνύματα» με την εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου ότι στο γήπεδο της θα είναι δύσκολος αντίπαλος αρκεί να περιορίσει τα λάθη της και να βελτιώσει συγκεκριμένα πράγματα στο παιχνίδι της ….

Ξεκίνησε ιδανικά ….

Κι όμως το παιχνίδι – μέσα σε υπέροχη ατμόσφαιρα και σε γεμάτο γήπεδο – ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τους γηπεδούχους . Μόλις στο 6΄ άνοιξε το σκορ με το υπέροχο σε εκτέλεση σουτ του Βαρυπάτη 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι μετά το πρώτο δεκάλεπτο άρχισαν να παίρνουν μέτρα στο γήπεδο και την πρωτοβουλία των κινήσεων με την Στυλίδα να προσέχει την αμυντική της διάταξη περισσότερο .

Στο 7΄του σουτ του Μετούσι έφυγε μόλις άουτ , ενώ στο 10 και 12΄οι κεφαλιές του Κέρι και του Βουκμάνοβιτς είχαν την ίδια τύχη .

Η Νίκη Βόλου και στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και τον έλεγχο του αγώνα χωρίς ωστόσο να μπορεί να γίνει απειλητική στην εστία των γηπεδούχων .

Χρειάστηκε να φθάσουμε στο 35΄ όταν ανησύχησε πραγματικά ο Μήτσου . Ο Κέρι, ο καλύτερος παίχτης του γηπέδου και κινητήριος μοχλός της Νίκης , εκτέλεσε το τρίτο κόρνερ που κέρδισε η ομάδα του ο προωθημένος Καντούσης έπιασε την κεφαλιά ψηλά άουτ ,

Η ισοφάριση ….

Και ενώ όλα έδειχναν ότι η Στυλίδα θα πάει στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ ήρθε ισοφάριση για την Νίκη στις «τραβηγμένες» χρονικά καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων σε φάση διαρκείας και με αφετηρία ένα κόμη κόρνερ η μπάλα έφθασε στον Μακένγκο μέσα στην περιοχή που δεν βρήκε την μπαλα όπως θα ήθελε. Αυτή κύλησε στον Μετούσι στα πλάγια δεξιά και ο δεξιός οπισθοφύλακας της Νίκης έβγαλε την παράλληλη σέντρα ο Ταβάρες πήρε την κεφαλιά πάσα στον Κέρι που με κοντινό πλασσέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-1 και βάζοντας το παιχνίδι σε άλλη βάση . Το γκολ που δεχτήκαν οι γηπεδούχοι θα αποδεχτεί καθοριστικό για την συνέχεια του αγώνα….

Η επανάληψη….

Η επανάληψη ανήκει εξ ολοκλήρου στην Νίκη Βόλου .Ήταν η ομάδα που κυριάρχησε στο γήπεδο , σημείωσε τρία ακόμη γκολ , είχε δοκάρι ευκαιρίες και ήταν πιο ουσιαστική στο παιχνίδι της, πιο έμπειρη ομάδα «…μια ταχύτητα παραπάνω» από την Στυλίδα που έδειχνε να θέλει αλλά να μην μπορεί. Η νευρικότητα και η έλλειψη συγκέντρωσης ήταν φανερά στο παιχνίδι της και στο τέλος δεν είχε και τις απαραίτητες δυνάμεις για να αντιδράσει .

Η Ομάδα του Γιώργου Κούτση μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο δείχνοντας ότι πιστεύει στον εαυτό της. Στο 49΄ «προειδοποίησε» με τον Ρόβα και στο 52΄ προηγήθηκε στο σκορ: Ο Μετούσι και πάλι από δεξιά έκανε την σέντρα , ο Ταβάρες πήρε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι ΄η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Κέρι με σουτ την έστειλε στα δίχτυα δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του (1-2) και σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Από το σημείο αυτό και μετά η ΝΊΚΗ επέβαλε πλήρως τον ρυθμό της απέναντι σε μια Στυλίδα που δεν είχε ψυχολογία , συγκέντρωση στο παιχνίδι της και λύσεις για να αντιδράσει .

Στο 53’ο Βουκομάνοβιτς με σουτ έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι, για να χαθεί μεγάλη ευκαιρία για τη Νίκη να πετύχει τρίτο τέρμα. Στο 58’ ο Μακενγκό πλάσαρε άουτ, μόνος απέναντι από τον Μήτσου. Ο Ιορδανίδης, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή στο παιχνίδι έχασε την ευκαιρία να σκοράρει στο 66’ το σουτ όμως που επιχείρησε κόντραρε σε αμυντικό και έφυγε κόρνερ .Το κόρνερ – το τέταρτο της Νίκης – εκτελέστηκε με πάσα του Κέρι στον Μακενγκό, ο Γάλλος ανακόπηκε, η μπάλα όμως κατέληξε στον Καρτσαμπά, ο οποίος ψύχραιμα ενήργησε γράφοντας με πλασέ το 1-3.

Η Νίκη για τρίτη φορά σημάδεψε τα δοκάρια στο 81’, με τον Βουκομάνοβιτς να σουτάρει μετά από πάσα του Ιορδανίδη, με τη μπάλα να χτυπά στο πάνω μέρος του οριζόντιου δοκαριού και να φεύγει άουτ.

Το τελικό 1-4 έγινε στο 84’.: Ο Ρόβας έβγαλε πάσα για τον Μακενγκό, ο οποίος άφησε την μπάλα για τον Ντινιωτάκη,- είχε περάσει αλλαγή στο παιχνίδι – ο οποίος πλάσαρε εύστοχα, πετυχαίνοντας το τέταρτο γκολ για τους «κυανόλευκους».

ΣΤΥΛΙΔΑ: (Κώστας Αλεξίου ) Μήτσου, Τέγος (46’ Κολντρέου), Στυλιανός, Ζωγράφος, Μάγιος, Κουφιώτη Αλ, Καραλής, Κουφιώτης Κ. Λέντας (52’ Μπουσάι), Βαρυπάτης (66’ Δημητρέλης), Λιανός (54’ Ξεζώνοτος).

ΝΙΚΗ Βόλου (Γ.Κούτσης) Αποστολίδης, Μετούσι, Παπαδόπουλος, Καρτσαμπάς, Καντούτσης (79’ λ.τρ. Παπαδήμας), Μέτσε, Ρόβας, Μακενγκό, Κέρι (79’ Κέρι), Φάμπιο (60’ Ιορδανίδης), Βουκομάνοβιτς (87’ Αναστασίου).